Na podlagi prvega odstavka 19. člena Zakona o političnih strankah (Uradni list RS, št. 100/06 – UPB 1 in 103/07) je ustanovni zbor Socialistične unije Slovenija v Novi Gorici dne………………………….sprejel
S T A T U T
Socialistične unije Slovenije
UVOD - Temeljna zaveza stranke
Socialistična unija Slovenije je politična stranka državljank in državljanov Slovenije, ki deluje na ozemlju Republike Slovenije, spoštuje temeljne svoboščine in človekove pravice, uresničuje ustavna določila RS po demokratičnih in pravnih načelih s poslanstvom, da vsem njenim prebivalcem zagotovi socializem 21. stoletja; socialno, pravično, moderno, razvojno naravno in mednarodno ugledno slovensko državo.
Socialistična unija Slovenije utemeljuje zgornje poslanstvo stranke ter naše skupne razvojne vizije za prihodnost na osnovi znanstvenih dognanj, strokovnih spoznanj, izkušenj socialističnih, socialno-demokratskih in krščansko socialnih gibanj ter spoštovanja antifašističnih in demokratičnih vrednot evropskih narodov 20. stoletja.
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Socialistična unija Slovenije, s skrajšanim imenom SOCIUS in kratico SUS (v nadaljevanju: stranka) z udeležbo na volitvah in drugim političnim delovanjem uresničuje svoje politične cilje s programom stranke, kjer se določijo cilji in naloge pri urejanju gospodarskega razvoja, državnih, lokalnih in skupnih zadev.
Znak stranke je znak Triglava v modri barvi in v njem so zapisane zlate črke SUS, sledi na desni izpis SOCIALISTI z velikimi zlatimi črkami in vse skupaj podčrtano z dvojno modro črto.
Slogani stranke so: SOCIUS,SUS-Socialisti,SUS-Socializem 21. stoletja,Socialisti 21. stoletja in skrajšano SUS 21.
Pri strankinih organizacijskih enotah sta poleg naziva stranke navedena vrsta in sedež organizacijske enote, odbora volilne enote in odbora volilnega okraja. Odbori so praviloma organizirani po volilnih enotah in volilnih okrajih tako kot so ti določeni v volilnem zakonu; vodstvo stranke pa lahko sedež teh organizacijskih enot določi tudi v drugem kraju.
Stranka je politična organizacija in pravna oseba s sedežem v Novi Gorici.
2. člen
Stranka se za uresničevanje svojih programskih usmeritev in političnih ciljev lahko povezuje tudi s političnimi, interesnimi, stanovskimi, projektnimi in drugimi skupinami, organizacijami, združenji in gibanji v Sloveniji, kot tudi v mednarodni skupnosti.
II. ČLANSTVO
3. člen
Članica oziroma član stranke (v nadaljevanju: član) lahko v skladu z zakonom postane vsaka državljanka in državljan Republike Slovenije (RS), pa tudi državljanka in državljan države članice Evropske unije, ki mu je v Republiki Sloveniji z zakonom priznana volilna pravica in ima nad 18 let, ter sprejema program in statut stranke z izpolnjeno pristopno izjavo.
Član stranke, je lahko član tudi druge sorodne politične stranke. Če član stranke želi kandidirati ali sprejema kandidaturo za funkcijo v Slovenski socialistični stranki mora biti član samo te stranke.
Članstvo nastane z vpisom v register članstva. Vpis v register članstva se opravi na podlagi ustanovne ali pristopne izjave.
Komisija za statut in pritožbe lahko v 7 dneh po prejemu pristopne izjave zavrne vpis v članstvo stranke, če dotedanje delo in javno nastopanje podpisnice ali podpisnika nasprotuje statutarnim in programskim prizadevanjem stranke. Zoper sklep komisije za statut in pritožbe je možna pritožba v roku 15 dni na Nadzorno odbor stranke, ki jo obravnava na svoji prvi naslednji seji. Odločitev Nadzornega odbora stranke je dokončna.
4. člen
Član stranke ima pravico, da:
oblikuje in uresničuje politiko stranke, je obveščen o delovanju stranke,
voli in je voljen v vse organe stranke,
kandidira in je kandidiran za uvrstitev na kandidatne liste stranke za volitve v predstavniška telesa,
izstopi iz stranke.
Član stranke ima dolžnost, da:
se ravna po statutu in programu stranke, sodeluje v organih, v katere je bil izvoljen,
izvaja naloge, katere je osebno prevzel v okviru delovanja stranke in o tem poroča pristojnim organom stranke,
da plačuje članarino.
Članstvo v stranki preneha:
z izstopom, s smrtjo,
z izključitvijo.
5. člen
Črtanje iz registra članstva se opravi na podlagi:
podpisane izstopne izjave, dokazila o smrti člana,
izključitvi na podlagi sklepa Komisije za statut in pritožbe ali Sveta stranke.
Član stranke je lahko izključen, če huje krši statut stranke in deluje v nasprotju s programom in politiko stranke.
O izključitvi člana odloča Komisija za statut in pritožbe. Pred dokončnim odločanjem mora komisija za statut in pritožbe dati članu možnost, da se opredeli do navedb v predlogu za izključitev. Zoper sklep Komisije za statut in pritožbe o izključitvi se lahko član pritoži v roku 15 dni od izdaje sklepa na Nadzorni odbor stranke, ki jo obravnava na svoji prvi naslednji seji. Odločitev Nadzornega odbora stranke je dokončna.
6. člen
Stranka ima lahko tudi častne člane s pravicami: sodelovati pri delu in aktivnostih stranke in biti obveščen o delu stranke
Častni član stranke je lahko oseba, ki ima velike zasluge za razvoj stranke in demokratičnih idej doma in/ali v svetu ali za razvoj Slovenije.
O častnih članih je vodena posebna evidenca. Častno članstvo podeljuje in odvzema Svet stranke.
III. ORGANI STRANKE
7. člen
Organi stranke na državni ravni so:
Ustanovni zbor stranke,
kongres,
Svet stranke
Izvršni odbor
predsednica oziroma predsednik (v nadaljevanju: predsednik),
podpredsednice oziroma podpredsedniki (v nadaljevanju: podpredsedniki),
sekretarka oziroma sekretar (v nadaljevanju: sekretar),
nadzorni odbor,
komisija za statut in pritožbe,
volilna komisija.
Mandati vseh na kongresu izvoljenih organov in drugih organov stranke trajajo 4 leta. Organi stranke na državni, regionalni in lokalni ravni lahko način svojega delovanja podrobneje uredijo s poslovniki, ki morajo biti v skladu s tem statutom in drugimi akti
stranke.
Kongres stranke
8. člen
Najvišji organ stranke je Kongres stranke. Kongres stranke se sestaja v skladu s potrebami in razmerami v stranki, družbi in državi, praviloma vsaki 2 leti. Kongres stranke skliče Svet stranke.
Izredni kongres stranke skliče Svet stranke najkasneje v 4 mesecih na zahtevo večine svojih članov ali najmanj polovice okrajnih odborov stranke. Če Svet stranke Izrednega kongresa stranke ne skliče v predvidenem roku, ga lahko skličejo odbori volilnih okrajev stranke sami, ki so dali zahtevo za sklic izrednega kongresa stranke.
Na izrednem kongresu stranke se obravnavajo samo točke, zaradi katerih je bil kongres sklican.
9. člen
Sklic rednega ali izrednega kongresa stranke z gradivom se udeležencem pošlje najkasneje 15 dni pred sklicem kongresa.
10. člen
Pristojnosti kongresa stranke so:
določa politične in druge usmeritve stranke,
sprejema program in statut stranke ter njuno spreminjanje in dopolnjevanje, sprejema poročila o delu stranke,
odloča o združitvi, razdružitvi ali prenehanju stranke in nasledstvu stranke, na tajnih volitvah voli in razrešuje organe stranke: predsednika stranke, podpredsednike stranke, sekretarja stranke, predsednico oziroma predsednika (v nadaljevanju: predsednik) in člane Sveta stranke, predsednico oziroma predsednika (v nadaljevanju: predsednik) in člane Nadzornega odbora, predsednico oziroma predsednika (v nadaljevanju: predsednik) in člane Komisije za statut in pritožbe,
vodi postopke volitev,opravlja druge naloge, določene s tem statutom.
11. člen
Kongres stranke sestavljajo:
delegatke oziroma delegati (v nadaljevanju: delegati) Odborov okrajnih enot stranke. Pri določanju števila delegatov okrajnih enot stranke je potrebno upoštevati, da ima vsaka okrajna enota stranke enega delegata.
člani Sveta stranke.
Svet stranke
12. člen
Najvišji organ med kongresoma stranke je Svet stranke, ki ga sestavljajo:
predsednik stranke (1)
predsednik Sveta stranke (1)
podpredsednika stranke (2)
ostali člani izvršnega odbora (4)
predsedniki Odborov volilnih enot (9)
sekretar stranke(1)
poslanci v Državnem zboru in svetniki v Državnem svetu Republike Slovenije, ki so člani SSS ter ministri v Vladi Republike Slovenije, ki so člani Socialistične stranke, ter predstavniki v organih EU (evropski svet, evropska komisija in evropski parlament), ki jih na te funkcije kandidira stranka in so njeni člani.
Svet stranke izmed svojih članov izvoli podpredsednico oziroma podpredsednika (v nadaljevanju podpredsednik) Sveta stranke, na predlog predsednika stranke.
Svet stranke ima najmanj 18 članov.
Predsednik Nadzornega odbora, predsednik volilne komisije in predsednik Komisije za statut in pritožbe niso člana Sveta stranke, vendar se obvezno vabijo na seje, da lahko spremljajo delo Sveta stranke.
13. člen
Svet stranke se sestaja po potrebi, najmanj pa na vsake 4 mesece. Svet stranke skliče in vodi predsednik Sveta stranke na lastno pobudo, na zahtevo izvršnega odbora stranke, poslanske skupine, Nadzorne komisije ali najmanj tretjine članov Sveta stranke.
14. člen
Na sejo Sveta stranke se vabijo tudi drugi udeleženci, ki lahko prispevajo k kakovosti obravnave posameznega vprašanja, vendar nimajo pravice glasovanja.
15. člen
Svet stranke:
oblikuje politične usmeritve in stališča ter program v obdobju med dvema kongresoma,
voli in po potrebi razrešuje predsednika Sveta stranke,
voli in po potrebi razrešuje člane izvršnega odbora stranke, če ti niso bili izvoljeni na kongresu stranke.
voli in po potrebi razrešuje predsednico oziroma predsednika (v nadaljevanju:
predsednik) in člane Volilne komisije,
vodi postopke volitev za vse organe stranke na državni ravni, izjemoma vodi postopke volitev za organe stranke na lokalni ravni, kjer niso ustanovljeni odbori okrajnih enot stranke,
določi kandidate za volitve v evropski parlament, za volitve predsednika države in kandidatno listo oziroma kandidate za volitve v državni zbor in državni svet, izjemoma vodi postopke volitev za organe lokalnih skupnosti, kjer niso ustanovljeni Odbori okrajnih enot stranke,
sklepa o sodelovanju pri posameznih programih in sodelovanju z drugimi političnimi organizacijami,
določa višino članarine,
sprejema finančni načrt in potrjuje finančno poročilo,
skliče redni in izredni kongres ter skrbi za izvedbo predkongresnih priprav, predlaga kongresu kandidate za predsednika stranke in dveh podpredsednikov stranke, predsednika in člane Sveta stranke, sekretarja stranke, člane izvršnega odbora stranke, predsednika in člane nadzornega odbora stranke ter predsednika in člane komisije za statut in pritožbe,
ustanavlja in razpušča delovna telesa na predlog predsednika stranke ali izvršnega odbora stranke. Predlog mora vsebovati: ime in sestavo telesa, njegove pristojnosti, mandat in kandidate za predsednico oziroma predsednika (v nadaljevanju: predsednik) delovnega telesa,
ustanavlja in razpušča Odbore volilnih enot in Odbore okrajnih enot stranke, če ti ne delujejo v skladu s statutom in programom stranke,
določa delitveno razmerje finančnih sredstev za Odbore volilnih enot in organi stranke na državni ravni,
spremlja in nadzira delo izvršnega odbora stranke, predsednika stranke, podpredsednikov stranke in sekretarja stranke,
rešuje vloge, naslovljene na Svet stranke, spremlja in nadzoruje izvajanje sklepov organov stranke, ustanavlja podjetja, zavode, glasila, revije in zbirke, podeljuje častno članstvo,
sprejme Pravilnik o finančnem in materialnem poslovanju stranke,
sprejema druge pravilnike in splošne akte stranke,
sprejema manjše spremembe in dopolnitve statuta, ki so potrebne zaradi spremembe veljavne zakonodaje in druge manjše spremembe in prilagoditve statuta, če te ne posegajo v pristojnosti, način sklicevanja in pogostost sestajanja organov stranke,
imenuje tiste člane Sveta stranke, ki niso kongresno voljeni in dopolni sestavo Sveta stranke, če posamezen član Sveta stranke poda odstopno izjavo ali če se več kot trikrat brez opravičila ne udeleži seje Sveta stranke,
imenuje tiste člane organov stranke, ki so kongresno voljeni in predčasno prenehajo
opravljati svojo funkcijo in
opravlja druge naloge, določene s tem statutom.
Izvršni odbor stranke
16. člen
Izvršni odbor stranke je politično-operativni organ, ki:
neposredno opravlja naloge za uresničitev programa stranke, v skladu z usmeritvami Sveta stranke in kongresa stranke,
uresničuje sklepe Sveta stranke ter pripravlja njihove predloge, organizira in izvaja aktivnosti stranke,
ureja notranja organizacijska vprašanja v stranki,
predlaga kongresu stranke oziroma svetu stranke kandidatno listo za volitve v državni zbor in evropski parlament,
ustanavlja stalna ali začasna delovna telesa,
imenuje vodjo Odbora volilne enote stranke na predlog večine članov tega odbora,
vodi postopke in ureja premoženjsko-pravna razmerja stranke ob morebitnem izbrisu stranke iz registra oziroma ob morebitni združitvi ali razdružitvi stranke in
opravlja druge naloge in zadolžitve, ki mu jih naloži Svet stranke.
17. člen
Izvršni odbor stranke ima 7 članov, sestavljajo ga predsednik stranke, 2 podpredsednika stranke, predsednik Sveta stranke in sekretar stranke. Preostale 2 člana izvršnega odbora stranke na predlog predsednika stranke izvoli Svet stranke.
18. člen
Izvršni odbor stranke se sestaja po potrebi, najmanj pa enkrat mesečno. Sklicuje ga predsednik stranke, ki tudi vodi njegovo delo.
Predsednik stranke
19. člen
Predsednik stranke:
vodi, predstavlja in zastopa stranko v javnosti, sklicuje in vodi seje izvršnega odbora stranke, izvršuje sklepe organov stranke,
poroča kongresu in strateškemu krogu stranke o svojem delu in o delu izvršnega
odbora stranke,
lahko zadrži izvajanje sklepa Izvršnega odbora stranke; o zadržanem sklepu odloči Svet stranke, katerega odločitev je dokončna.
20. člen
Predsednik stranke lahko vsa ali del svojih pooblastil s pisnim pooblastilom prenese na podpredsednika stranke.
Podpredsednika stranke
21. člen
Stranka ima 2 podpredsednika stranke. Podpredsednika stranke pomagata predsedniku pri vodenju stranke. Podpredsednika stranke sta posebej zadolžena za določena področja, za katera jih pooblasti predsednik stranke.
Podpredsednika stranke so za svoje delo odgovorna predsedniku stranke in organom stranke.
Sekretar stranke
22. člen
Sekretar stranke organizira strokovno, organizacijsko in administrativno delo za stranko na ravni države. Je neposredno odgovoren za organiziranje notranjepolitičnega dela v stranki.
Sekretar stranke:
je predpostavljena oseba zaposlenim delavcem v organih stranke na vseh ravneh organizacije in odloča o pravicah ter obveznostih iz delovnega razmerja,
je odgovoren za pripravo gradiv, ki jih obravnavajo organi stranke,
je odgovoren za materialno in finančno poslovanje stranke, razen če ni v pravilniku o finančnem in materialnem poslovanju stranke drugače določeno,
pripravlja letni finančni načrt in poročilo, razen če ni v pravilniku o finančnem in materialnem poslovanju stranke drugače določeno,
skrbi za pretok informacij in usklajeno delovanje med organi stranke na ravni državne organizacije in za obveščanje članov stranke in
opravlja druge naloge ter izvršuje pooblastila po tem statutu in sklepe pristojnih organov stranke.
Delavna telesa stranke
23. člen
Delavna telesa stranke so strokovno posvetovalni organi stranke, ki obravnavajo posamezne vsebinske zadeve ter pripravljajo stališča in predloge organom stranke. Na seje delovnih teles stranke se po potrebi vabijo tudi drugi člani stranke in udeleženci, ki izkažejo interes pri obravnavi posameznih vprašanj.
Predsednika in člane delovnih teles imenuje Svet stranke.
Na predlog delovnih teles stranke Izvršni odbor stranke oblikuje druga delovna telesa, ki pokrivajo posamezna področja delovanja Sveta stranke.
Nadzorni odbor
24. člen
Nadzorni odbor stranke spremlja in nadzoruje finančno in materialno poslovanje organov stranke na lokalni in na državni ravni organiziranja. O svojih ugotovitvah poroča najmanj enkrat na leto Svetu stranke, obvezno pa takrat, ko Svet stranke sprejema zaključni račun in finančni načrt.
25. člen
Nadzorni odbor stranke ima predsednika in 4 člane. Nadzorni odbor izmed svojih članov izvoli podpredsednico oziroma podpredsednika (v nadaljevanju: podpredsednik) na predlog predsednika Sveta stranke. Članstvo v Nadzornem odboru ni združljivo s članstvom v kateremkoli drugem organu stranke na ravni državne organizacije, razen v Kongresu.
Komisija za statut in pritožbe
26. člen
Komisija za statut in pritožbe ima predsednika in 4 štiri člane. Komisija za statut in pritožbe izmed svojih članov izvoli podpredsednico oziroma podpredsednika (v nadaljevanju: podpredsednik) na predlog predsednika Komisije za statut in pritožbe.
Članstvo v Komisiji za statut in pritožbe ni združljivo s članstvom v kateremkoli drugem organu stranke na ravni državne organizacije, razen v Kongresu.
Komisija za statut in pritožbe odloča na pobudo članov stranke ali organov stranke. Komisija za statut in pritožbe:
daje razlago tega statuta,
ocenjuje skladnost aktov stranke s tem statutom in v zvezi s tem daje soglasja, razveljavi tiste določbe aktov stranke, ki niso v skladu s statutom,
odloča o izključitvi članice ali člana stranke
Zoper sklepe Komisije za statut in pritožbe je možna pritožba na Svet stranke, ki jo obravnava na svoji prvi seji. Pritožba zadrži izvršitev sklepa. Odločitev Sveta stranke je dokončna.
Rok za pritožbo zoper sklep komisije za statut in pritožbe je 15 dni od sprejetja sklepa.
Volilna komisija
27. člen
Volilna komisija stranke je organ sveta stranke, ki ima predsednika in 4 člane. Volilna komisija izmed svojih članov izvoli podpredsednico oziroma podpredsednika (v nadaljevanju: podpredsednik) na predlog predsednika volilne komisije.
Volilna komisija stranke skrbi za pripravo volitev v predstavniška telesa na lokalni, državni in evropski ravni.
IV. DRUGE OBLIKE ORGANIZIRANOSTI
Poslanska skupina
28. člen
Poslanci stranke, izvoljeni v Državni zbor Republike Slovenije, ustanovijo zaradi skladnejšega in učinkovitejšega dela stranke v državnem zboru poslansko skupino. Poslanci stranke izvolijo vodjo poslanske skupine.
Poslanke oziroma poslanci delujejo v skladu z ustavo in zakoni in so za svoje delo odgovorni volivkam in volivcem. Pri svojem delu morajo upoštevati statut in program stranke ter stališča organov stranke na državni ravni.
Odbori volilnih enot
29. člen
Odbori volilnih enot stranke praviloma delujejo na področju volilne enote, kot to določa zakon, ki ureja volitve za poslance v Državni zbor RS. Ko bo Republika Slovenija uzakonila pokrajine ali drugačne volilne enote oz. volilne okraje , lahko Svet stranke odloči, da se v stranki upošteva nova organizacijska razdelitev.
Odbor volilne enote stranke ima 11 članov, sestavljajo ga praviloma predsedniki odborov volilnih okrajev stranke, ki pripadajo tej volilni enoti. Odbor volilnega okraja lahko izmed sebe, na predlog predsednika, izvolil drugega člana kot svojega predstavnika v Odboru volilne enote.
Predsednika Odbora volilne enote stranke imenuje Izvršni odbor stranke na večinski predlog članov odbora volilne enote stranke. Prvo sejo Odbora volilne enote skliče Izvršni odbor stranke oz predsednik stranke.
Odbori volilnih okrajev stranke
30. člen
Odbor volilnega okraja šteje 7 članov
31. člen
Organi stranke na ravni volilnega okraj so:
zbor volilnega okraja stranke,
predsednik odbora volilnega okraja stranke,
odbor volilnega okraja.
32. člen
Zbor volilnega okraja stranke sestavljajo vsi člani stranke tega volilnega okraja. Zbor volilnega okraja stranke je sklepčen, če so bili nanj vabljeni vsi člani volilnega okraja, in sicer najmanj sedem dni pred sejo. Zbor volilnega okraja stranke sprejema odločitve z večino navzočih članov stranke.
Zbor volilnega okraja stranke se sestaja po potrebi, najmanj pa enkrat na leto. O delu zbora se vodi zapisnik zbora. Eno kopijo zapisnika se pošlje Izvršnemu odboru stranke.
Zbor volilnega okraja stranke skliče Odbor volilnega okraja na lastno pobudo; pa tudi na pobudo vsaj 7 članov stranke. Zbor volilnega okraja se skliče tudi na zahtevo Odbora volilne enote, Izvršnega odbora stranke ali njenega predsednika.
33. člen
Zbor volilnega okraja stranke:
voli predsednico oziroma predsednika (v nadaljevanju: predsednik) in Odbor volilnega okraja stranke,
sprejema program delovanja Odbora volilnega okraja stranke,
določa kandidatno listo in kandidate za volitve v organe lokalnih in občinskih skupnosti.
34. člen
Odbor volilnega okraja stranke delujejo samostojno v okviru programa in programskih dokumentov stranke. Politične akcije in politične odločitve ne smejo biti v nasprotju s političnimi usmeritvami Sveta stranke.
35. člen
Odbori volilnih okrajev stranke lahko imajo lastno finančno in materialno poslovanje v okviru dela računa, s katerim razpolagajo in v okviru pooblastil, ki jih določa Pravilnik o finančnem in materialnem poslovanju stranke. Predsednice oziroma predsedniki (v nadaljevanju: predsedniki) odborov volilnih okrajev stranke so pooblaščeni za finančno in materialno poslovanje odborov volilnih okrajev stranke v okviru finančnega načrta, sprejetega za posamezni volilni okraj stranke.
V. VOLITVE IN IMENOVANJA
36. člen
Volitve v organe stranke so tajne, vendar lahko posamezni organ stranke izjemoma odloči drugače, če statut stranke tega ne določa. Imenovanja so javna.
Pri določanju kandidatk in kandidatov za volitve v organe stranke morajo biti zagotovljene enake možnosti obeh spolov. Način zagotavljanja enakih možnosti obeh spolov določi Svet stranke.
Člani organov, individualni organi stranke ter nosilci drugih funkcij v stranki se volijo po opravljenem postopku evidentiranja in kandidiranja.
Postopke in merila za predlaganje in volitve članov organov, individualnih organov in nosilcev drugih funkcij v stranki določa pravilnik, ki ga sprejme Izvršni odbor stranke.
VI. KANDIDIRANJE IN VOLILNA PRAVILA
37. člen
Pravila za kandidiranje na državnih, lokalnih in drugih volitvah sprejeme Svet stranke na predlog izvršnega odbora stranke.
Pri določanju kandidatk in kandidatov za volitve morajo biti zagotovljene enake možnosti obeh spolov v skladu z zakonom. Način zagotavljanja enakih možnosti obeh spolov določi izvršni odbor stranke.
VII. FINANCIRANJE STRANKE
38. člen
Stranka si materialna in finančna sredstva za svoje delovanje zagotavlja s prihodki od:
članarin,
prispevki zasebnikov, pravnih in fizičnih oseb, premoženja, daril in volil,
proračunskih sredstev,
39. člen
Finančno poslovanje stranke na vseh nivojih ureja poseben pravilnik, ki ga sprejme svet stranke.
VIII. JAVNOST DELA STRANKE
40. člen
Delo stranke je javno.
Organi stranke obveščajo javnost na javnih sejah, tiskovnih konferencah, s komunikeji, glasili, izjavami za javnosti ipd.
Organi stranke, razen kongresa, lahko o internih strankinih zadevah odločajo tudi brez javnosti.
IX. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
41. člen
Iniciativni odbor za ustanovitev stranke, ki ga vodi Boris Nemec, vodi vse aktivnosti do sklica ustanovnega zbora stranke.
Ustanovni zbor stranke
Na ustanovnem zboru stranke v Novi Gorici se stranka ustanovi tako, da se sprejme statut stranke, program stranke ter izvoli predsednika stranke ter tri člane Izvršnega odbora stranke, ki pričnejo takoj po izvolitvi z delom stranke.
Ustanovni zbor izvoli tudi Nadzorni odbor, Komisijo za statut in pritožbe ter volilno komisijo.
Izvršni odbor, ki ga vodi predsednik stranke naknadno kooptira še tri člane v Izvršni odbor, ki niso bili ustanovni člani zbora stranke, da se zagotovi primerno zastopanje članov iz celotne države. Izvršni odbor izvoli izmed sebe še sekretarja stranke in dva podpredsednika stranke.
Prvenstvena naloga Izvršnega odbora stranke je čim prejšnja ustanovitev Sveta stranke. Svet stranke se konstituira z izvolitvijo predsednika Sveta stranke na prvi seji, ki jo skliče predsednik stranke, ko se zagotovi na konstitutivni seji prisotnost vsaj polovice članov, kot je določeno v 12. členu statuta o sestavi Sveta stranke.
Do sklica prvega kongresa stranke delujejo organi stranke, ki jih je izvolil ustanovni zbor stranke ter ostali organi stranke, ki so bili ustanovljeni v skladu z določili tega člena.
Ustanovni člani stranke so ta statut sprejeli s podpisom pristopne izjave in ima začasni značaj do sprejetja statuta na kongresu stranke, ki mora biti sklican najkasneje v enem letu od ustanovnega zbora stranke.
Prvo sejo izvršnega odbora stranke skliče predsednik stranke čim prej po izvolitvi na ustanovitvenem zboru stranke.
42. člen
Stranka ima v RS 8 odborov volilnih enot s po 11 člani, po enega iz vsakega volilnega okraja. Stranko ima v volilnem okraju posamezne volilne enote odbor volilnega okraja, ki šteje 7 članov stranke. Vseh 88 predsednikov odborov volilnih okrajev izvolijo člani stranke na prvi seji članov stranke (zbor) volilnega okraja. Na izvolitev predsednikov volilnih okrajev daje soglasje Izvršni odbor stranke daje soglasje Izvršni odbor stranke. Ko je v odbor volilne enote imenovanih vsaj polovica članov (najmanj 6 od 11) se konstituira Odbor volilne enote tako, da izvoli predsednika odbora ter imenuje svojega člana v Svet stranke. Na to imenovanje daje soglasje Izvršni odbor stranke.
Vsak odbor volilnega okraja predlaga svojega kandidata za poslanca v Državni zbor RS volilnega okraja v svoji volilni enoti tako, da bi posamezni kandidat pridobil čim več glasov za stranko na državno zborskih volitvah. Dokončno soglasje za posamezno kandidaturo za poslanca v DZ RS daje Svet stranke.
43. člen
Obvezne razlage tega statuta daje na predlog komisije za statut in pritožbe med kongresoma Svet stranke.
44. člen
Do izvolitve sekretarja stranke stranko zastopa v pravnem prometu predsednik stranke.
45. člen
Spremembe in dopolnitve tega statuta se sprejemajo po enakem postopku kot statut.
46. člen
Ta statut začne veljati z dnem sprejetja na ustanovnem zboru stranke v Novi Gorici.
47. člen
Z vpisom stranke v register strank postane stranka pravna oseba.
Predsednik Socialistične unije Slovenije