Ponovno se nam bliža 23. avgust, ki ga je Evropski parlament leta 2009 izbral kot dan spomina na totalitarizme, ki so pestili evropske narode v prejšnjem stoletju. Datum 23. avgust  je dan podpisa pakta o nenapadanju med nacistično Nemčijo in komunistično SZ leta 1939. Najbolj nevarni totalitarizem, ki je preživel in se širi ter ogroža mir po vsem svetu, to je fašizem pa je bil potisnjen v ozadje, kot tudi njihovi avtorji Mussolini in Italija. Vseh sedem slovenskih evroposlancev pa je dalo svoj glas za tak izbor, čeprav je bil slovenski narod v preteklosti in tudi danes žrtev predvsem FAŠIZMA s pomočjo vatikanskega katolicizma (čast Kristusove cerkve je rešila večina duhovnikov, še posebej z okupirane Primorske).

Fašizem je osrednja grožnja tudi danes in najnovejše blazno dejanje skrajneža v Oslu dokazuje prav to. Resolucija Evropskega parlamenta o totalitarizmih  je bila zamujena priložnost, ker ni obsodila predvsem preživetje fašizma v premnogih okoljih Evrope in sveta.

 

Pridružujemo se Forumu za Goriško, ki je v svojem pismu predsedniku DZ RS izpostavil nesprejemljivost datuma 23.8.Ta datum je bil razumljiva zahteva predvsem pribaltskih držav in je močno ustrezala vsem zahodnim državam in Vatikanu, da zamegljujejo lastno krivdo za spodbujanje napadalnosti Hitlerja proti SZ ter  sramotnega podpisa Münchenskega sporazuma med vodilnima nacifašističnima diktatorjema (Hitler, Mussolini) ter predsednikoma Anglije in Francije.

 

 

 

 

Slovenski pisatelj Boris Pahor je eden redkih, ki je imel pogum prav vsem totalitarizmom reči NE! Uradna Slovenija ga je odkrila  pri njegovih 93 letih zgolj za to, ker ga ni več mogla ignorirati ob visokih odlikovanjih v tujini. Bil je pač vedno slaba vest vsem zvrstem slovenskih politikov. Čestitamo mu za njegov rojstni dan, ki ga praznuje 26.8.