Zahvala oblastnikom RS, ker nam niso znižali pokojnin

Pisma bralcev in odmevi

Delo, 07.08.2012

Zahvaljujem se vladarjem Republike Slovenije, ker takratnim mladoletnikom, ki so bili nasilno mobilizirani in odpeljani v posebne delovne čete, imenovane battaglioni speciali, po mojem neuspešnem enajstletnem boju niso priznali pravice do statusa žrtve vojnega nasilja, in so tako oblastnikom RS preprečili, da bi jim zmanjšali že tako nizke pokojnine.

Zdaj je konec diskriminacije Primorcev v primerjavi z nasilno mobiliziranimi Štajerci in Korošci po Zakonu o žrtvah vojnega nasilja, ki po ugotovitvah varuha človekovih pravic ni diskriminatoren, čeprav je Primorce ignoriral; to je razvidno že v prvem členu, ki pravi, da je žrtev vojnega nasilja državljan Republike Slovenije, ki je bil v vojni ali agresiji na Republiko Slovenijo izpostavljen nasilnim dejanjem ali prisilnim ukrepom okupatorja ali njunih sodelavcev. Po tem členu so tvorci zakona torej brezkompromisno izključili Primorce kot državljane Republike Slovenije (saj je bila Primorska takrat italijansko ozemlje, kot tudi del Slovenije, ki ga je Italija brez vojne napovedi napadla, v nekaj urah zasedla in priključila Kraljevini Italiji kot Provincia di Lubiana), ker so pravzaprav bili Italijani, in kot taki v zakonu, ki po mnenju Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve ni diskriminatoren, tudi obravnavani. Pri tem so popolnoma ignorirali mednarodni sporazum med Italijo in Jugoslavijo iz leta 1955, s katerim je Jugoslavija in posledično tudi Slovenija prevzela vse obveznosti do bivših italijanskih državljanov, ki so na podlagi Pariške mirovne pogodbe postali jugoslovanski oziroma slovenski državljani.

Tvorce zakona bi sicer kljub temu vprašal, ali je kdo med vami vsaj malo pomislil, da smo bili Primorci izpostavljeni italijanskemu nasilju zaradi raznarodovanja in političnih razlogov, kot to določa 2. člen zakona, saj so na Primorskem ta čas že delovale posamezne partizanske skupine za osvoboditev Primorske in njeno priključitev matični domovini.

Tvorcem zakona se torej najlepše zahvaljujemo, ker nam niste priznali statusa nasilja in nas kljub vsemu še vedno imate za Italijane.

Branko Čermelj

Ulica padlih borcev 9, Šempeter pri Gorici

 

 

Na to pismo se je nerazumno odzvalpredsednik Zveze mobiliziranih Slovencev v nemško vojsko1941-45 g.Leon Janežič, ki piše: