KPK, dr. Gregor Virant in integriteta

Delo-Sobotna priloga, 26.01.2013

Na spletnih straneh Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) beremo, da je integriteta celovitost, skladnost, pristnost, poštenost in verodostojnost, da je oseba z integriteto oseba, ki govori, kar misli, in dela to, kar govori skladno z moralnimi normami in veljavnim pravnim redom in da je družba z integriteto tista družba, ki jo sestavljajo osebe z integriteto.

V luči take definicije integritete sva razmišljala o integriteti dr, Gregorja Viranta, predsednika državnega zbora, ki se je leta 2009 zvito prepustil zaslužkarstvu in ki danes brez sramu najbolj glasno veže otrobe o etiki in morali državnih funkcionarjev. Če ga pravilno razumemo, etika in morala v politiki z njim stojita, brez njega pa padeta. Ker razvpito zaključno poročilo KPK, ki je zamajalo slovensko vlado in razburkalo slovensko politiko, ugotavlja, da pri krepostnem preiskovancu dr. Gregorju Virantu ni bilo kršitev v smislu Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, sva KPK poslala sledeči predlog, ki ga navajava v nadaljevanju.

»Komisiji za preprečevanje korupcije predlagava, da prouči in javno poda mnenje o integriteti dr. Gregorja Viranta za opravljanje funkcije predsednika državnega zbora in za druge odgovorne državne oziroma javne funkcije.

Znano je, da je dr. Gregor Virant kot nezaposleni bivši minister v letu 2009 prejel 66.175 evrov nadomestila iz državnega proračuna.

V letu 2009 pa je dr. Gregor Virant na podlagi pogodbe o delu zaslužil v Makedoniji še 95.252 evrov.

Komisija za preprečevanje korupcije se bo morala opredeliti do tega, da je dr. Gregor Virant do konca izkoristil nadomestilo za brezposelnost, medtem pa še mastno služil in v tej luči tudi do njegove integritete za opravljanje funkcije predsednika državnega zbora in drugih odgovornih državnih in javnih funkcij.

Res je, da je na vrhuncu predvolilne kampanje jeseni 2011 po lastni izjavi 14. 11. 2011 vrnil v proračun znesek 18.777 evrov, vendar tega ne bi storil, če ga ne bi razkrinkali slovenski levici zvesti mediji. Ti mediji, vsi slovenski dnevniki in RTV SLO ter POP TV z A kanalom, so ga v prvem delu predvolilne kampanje zelo podpirali, ker so računali, da bo pobiral volilne glasove slovenski desnici, predvsem pa SDS. Ko so pa ugotovili, da je postal nevaren tudi Pozitivni Sloveniji in Socialnim demokratom, so ga zrušili z objavo njegovega premetenega zaslužkarstva.

Takratno opisano zaslužkarstvo dr. Gregorja Viranta je v času predvolilne kampanje zelo odmevalo, zaradi česar sva prepričana, da so bili posamezni člani in Komisija za preprečevanje korupcije kot celota dobro seznanjeni z njim in naju čudi, da ni po uradni dolžnosti že takrat, ko je kandidiral za predsednika državnega zbora ocenila njegovo integriteto za funkcijo predsednika državnega zbora in za morebitne druge odgovorne državne oziroma javne funkcije. Najpozneje pa bi morala oceniti njegovo integriteto v zadnjem paketu, kjer naj bi bili preiskani vsi predsedniki parlamentarnih strank. V zaključnem poročilu, ki je zamajalo slovensko vlado, je dr. Gregor Virant opran vsakega suma kakršnegakoli ravnanja, ki bi bilo v nasprotju z integriteto visokega funkcionarja državnega zbora.

Prosiva, da hkrati z javnostjo tudi naju obvestite o vašem stališču do konkretne integritete.« •

Marjan Manček, Celje

Miro Gradič, Celje